Sesiune de instruire Bune practici în scrierea propunerilor de proiecte de cercetare bilaterale

25 septembrie 2024

În data de 25 Septembrie 2024 a avut loc o sesiune de instruire cu tema une practici în scrierea propunerilor de proiecte de cercetare bilaterale organizată în cadrul Facultății Design de Produs și Mediu. Evenimentul s-a desfășurat pe Colina Universității, Corp F, sala FP3 în intervalul orar 10.00 – 11.30 și a avut un număr de 6 de participanți cadre didactice. Prezentarea s-a realizat într-un mod interactiv iar participanții au format un grup de lucru.

În cadrul evenimentului domnul prodecan prof. Alexandru ENESCA a prezentat aspecte legate de:

Scopul proiectelor complexe de cercetare comune bilaterale.

Principalele cerințe pentru accesarea acestor proiecte. Alegerea echipelor de cercetare și a partenerului din Republica Moldova. Formularea temei de cercetare.

Principalele repere utilizate în scrierea propunerii de proiect. Ghidul evaluatorului.