Informații burse semestrul I 2023/2024

INFORMAȚII ACTUALIZATE în data de 06 noiembrie 2023!!!

URMĂRIȚI INFORMAȚIILE AFIȘATE PE ACEASTĂ PAGINĂ PENTRU A FI LA CURENT CU EVENTUALELE COMPLETĂRI!

BURSE SOCIALE

• Pentru anul universitar 2023/2024 se stabilește valoarea netă de 1898 lei (venitul pe membru de familie) referință pentru evaluarea dosarelor de bursă socială depuse de studenți, respectiv 949 lei pentru bursele sociale ocazionale.
  • Lunile de referință: octombrie 2022 - septembrie 2023
  • Interval depunere dosare: 2-15 noiembrie 2023

Studentii trebuie să completeze datele necesare pentru bursele sociale pe Intranet la adresa https://intranet.unitbv.ro/Facultate/Documente-bursa-sociala , unde sunt disponibile 3 chestionare:

• Bursa sociala venit
  • Bursa sociala ocazionala venit
  • Bursa medicala

Dupa completarea datelor, se poate genera si descarca cererea de bursa cu toate informatiile. Nu este necesară încărcarea documentelor justificative pe Intranet. Actele se vor depune la Secretariat, sala DI4, cu programare prealabilă pe mail (f-dpm@unitbv.ro), sau prin telefon (0268-473113, 0711975563). Dacă în lista de acte necesare de mai jos nu se specifică altfel, documentele trebuie depuse în original!

Acord GDPR - revizuit

Acte necesare

BURSE DE PERFORMANȚĂ ȘI BURSE SPECIALE

• Până la data de 5 noiembrie 2023 se pot depune la secretariat și dosarele pentru bursele de performanță și bursele speciale, tot cu programare prealabilă pe mail sau telefon.
  • Informații suplimentare găsiți în Anexa 1 din Regulament.

BURSE DE MERIT

• Bursele de merit se alocă la studenții integraliști, în ordinea descrescătoarea a mediilor, în limita numărului de burse rezultate în urma împărțirii fondului de burse proporțional cu numărul de studenți pentru fiecare  program de studii și an. Pentru anul I se va lua în considerare media de admitere. Aceste burse se alocă automat, deci NU trebuie depusă cerere (Excepție: studenții care urmează două programe de studii în paralel. Aceștia vor depune o cerere la facultatea de unde doresc să primească bursă, însoțită de o adeverință de la cealaltă facultate care să ateste că de acolo nu primesc bursă).

S-a publicat pe Intranet lista inițială cu studenții beneficiari de burse de merit, după cum urmează:

- anul I - burse de merit parțiale - 950 lei/lună,

- anii mari - burse de merit - 1300 lei/lună.

Cei de la care s-a solicitat adeverință că nu au mai beneficiat de bursă să o aducă până luni, 20.11.2023, la ora 12:00, altfel vor fi scoși de pe listele finale.

Eventualele contestații se pot depune până luni, 20.11.2023, la ora 14:00.

Studenții care beneficiază de burse de merit și nu au încărcat încă extrasul/numărul de cont în sistem prin aplicația de student, o pot face până pe 23 noiembrie 2023, ora 16:00.

Contul trebuie să fie deschis pe numele studentului beneficiar, la una dintre băncile:

• BCR,
  • BRD,